A tibeti spániel

Nagy kutya kis testben!


tibet-s-3.jpg


A tibeti spániel méltatlanul mellőzött tagja a Tibetből származó társasági kutyák családjának. Ősi fajta amit az is mutat, hogy a szukák csak évente egyszer tüzelnek.

Ő a tökéletes társaségi kutya. Rendkívül inteligens, kiegyensújozott, vidám, méretéhez képest meglepően agilis-energikus, cseppet sem ingerlékeny, bátor fajta, akit nem lehet könnyen megfélemlíteni.

A "nagy kutya kis testben" mondás kiváltképp illik erre a fajtára. Területét a betolakodókkal szemben domináns fellépéssel és éles ugatással védi, látása és hallása rendkívül kifinomult, éberen őrködik otthona felett. Ez teszi kiváló jelzőkutyává.

Egészséges fajta, hosszú életű, egyedein későn mutatkoznak az öregedés jelei.

Inteligenciájából adódóan meglehetősen könnyen nevelhető, szeret gazdája kedvében járni, mindezek ellenére nem az a fajta aki vakon követ minden utasítást. Meglehetősen erős akarattal rendelkezik és ha megunja a tréninget szó nélkül továbbáll. Épp ezért fontos, hogy örömét lelje a nevelésben. Ezt úgy érhetjük el, hogy változatossá tesszük a tanulást jutalomfalatokkal vagy közbeiktatott játékkal, szaladgálással.

20090610-080125-gswet.jpg



tibet_spaniel-1.jpg

Története:

Felesleges bizonygatni a tibeti spániel és a pekingi palotakutya közötti hasonlóságot,  és amióta a XIX-XX. század fordulóján a kínai és tibeti kutyák megérkeztek Európába és az Egyesült Államokba, rajongóik azon vitatkoznak, melyik volt előbb. Az elkötelezett tibeti spániel pártiak szerint ez a fajta a pekingi palotakutya előfutára, és így rajta keresztül a japán chiné is. Bizonyítékul a Ming-dinasztia (1368-1644) előtt készült kínai kutyafestményeket hozzák fel, melyeken - szerintük - a kutyák jobban hasonlítanak a tibeti spánielre, mint a modern lapos orrú pekingire.

Ismét mások úgy vélekednek, a tibeti spániel a lhasa apso és talán az összes rövid orrú keleti társasági kutya őse. Ezt látszik igazolni az is, hogy a fajtatiszta lhasa apsoknak olykor tibeti spánielszerű kölykeik vannak (angolszáz becenevükön "prapso"), gyakorlatilag megkülönböztethe-tetlenek egymástól, míg a tibeti spánielnek sosem születnek lhasa apso-szerű kölykei. A régészeti ásatásokon az emberi sírokból előkerült kutyafélék csontvázainak tanulmányozása is arra enged követkzetetni, hogy a tibeti spániel alakult ki előbb, majd a pekingi palotakutya és a japán chin, míg a lhasa apso egy másik fejlődési ágról érkezett. AÍz igazság azonban az, hogy senki sem tudja pontosan, hogyan alakultak ki a tibeti fajták. Még ha igaz is a fenti sorrend, nagyon valószínű, hogy a fajták keveredtek egymással a történelem során. A tibeti spániel korai képviselőinek tartott apró termetű, kolostorlakó kutyákat "kicsi oroszlán" néven említették, és mint minden oroszlánt őket is nagyra becsülték és tisztelték. 1908-ig gyakran ajándékozták őket a kínai és más buddhista országok uralkodóinak, viszonzásul számos "oroszlánkutya" érekezett Tibetbe. A falvakban tenyésztett tibeti spánielekmérete és tipusa nagy változatosságot mutatott. A kisebb kölyköket rendszeriant a kolostoroknak ajándlkozták, itt viszont a jóval elegánsabb, hasonló tipusú, Kínából érkezett egyedekkel keresztezték őket. Ez talán megmagyarázza, hogy a lhasa apsonak olykor prapso kölykei vannak, vagy miért vannak olyan genetikai hasonlóságai (pl. örökletes betegségei) amelyek arra utalnak, hogy a tibeti spániel jóval közelebbi rokonságban van a lhasa apsoval. Annyi viszont bizonyos, hogy ágymeleítőként és társasági kutyaként szolgálták a tibeti falvak lakóit és a buddhista szerzeteseket. A legenda szerint megtanították őket az imamalmok forgatására is, de ezt sokan kételkedve fogadják. Éles látásuk és hallásuk miatt az apró kutyák a kolostorok magas falain fekve őrszolgálatot is elláttak, idegenek közeledtére vad ugatásukkal figyelmeztették a háziakat és a jóval nagyobb termetű, örző-védő feladatokat ellátó tibeti masztiffokat.

Európába, közelebbről Angliába 1908-ban érkeztek az első példányok, de a II. világháborúig nagyon kevesen foglalkoztak a tenyésztéssel. Az Egyesült Államokba csak 1966-ban jutottak el a fajta első példányai, a fajtaklub 1971-ben alakult meg. Az FCI 1984-ben ismerte el önálló fajtának.

tibetan-spaniel-dog-breed.jpg






Weblap látogatottság számláló:

Mai: 5
Tegnapi: 4
Heti: 24
Havi: 21
Össz.: 21 397

Látogatottság növelés
Oldal: Jelleme és története
A tibeti spániel - © 2008 - 2024 - tibetispaniel.hupont.hu

A HuPont.hu ingyen weblap készítő egyszerű. Weboldalak létrehozására: Ingyen weblap

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »